Sporą popularność w polskiej sieci internetowej zyskuje dzisiaj nagranie z Lotniska Chopina w Warszawie. Widać na nim dużą grupę ortodoksyjnych Żydów, tańczących i śpiewających bez zachowania wymaganych obecnie zasad dystansu społecznego. Przedstawiciele lotniska tłumaczą się teraz, że ortodoksi przebywali w Polsce tylko przez chwilę.

Media szacują, że na jednym z terminali warszawskiego lotniska pojawiła się grupa blisko stu ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Na dostępnych nagraniach widać ich trzymających się za ręce, tańczących i śpiewających w rytm swoich tradycyjnych pieśni. Oburzenie internautów wywołał przede wszystkim fakt całkowitego zignorowania przez Żydów zasad dystansu społecznego.

Do całej sprawy odnieśli się już przedstawiciele Lotniska Chopina. Jego rzecznik Piotr Rudzki twierdzi, że nagranie zostało wykonane w dniu kolejnej rocznicy wybuchu tzw. powstania w getcie warszawskim. Usprawiedliwia on jednocześnie ortodoksów, mówiąc o ich krótkim pobycie w Warszawie i nieprzekroczeniu polskiej granicy w związku z tranzytem podczas długodystansowego lotu.

Rudzki podkreślił, że na terminalach można usłyszeć komunikaty wzywające do przestrzegania obowiązującego w Polsce reżimu sanitarnego. Następnym razem pracownicy lotniska mają przywiązywać większą wagę do tej kwestii, choć rzecznik zauważa brak fizycznej możliwości wyegzekwowania obostrzeń.

Na podstawie: polsatnews.pl.