Polska delegacja nie udała się do Izraela, odwołując tym samym szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie, ale udali się tam szefowie rządów Czech, Słowacji oraz Węgier. Spotkania z najważniejszymi izraelskimi politykami przebiegały w dobrej atmosferze, przy czym państwa naszego regionu przynajmniej oficjalnie były zawiedzione brakiem polskiego premiera Mateusza Morawieckiego. Nie zmienia to jednak faktu, że wspomniane trzy kraje pozostają w świetnych relacjach z państwem syjonistycznym.

Do nieobecności Polski na szczycie odniósł się węgierski premier Viktor Orbán, który stwierdził, że plan przybycia wszystkich szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej do Izraela „prawie się udał”, jednak lepiej byłoby, gdyby do Jerozolimy przyjechał również Morawiecki. Lider Fideszu podkreślił jednocześnie, iż Polskę i Węgry łączą przyjacielskie relacje w ramach Unii Europejskiej, choć podobnie określił węgiersko-izraelskie stosunki. Jego zdaniem Warszawa i Jerozolima powinny „rozmawiać ze sobą bezpośrednio i poprawić sytuację”.

Orbán odnosząc się bezpośrednio do relacji swojego kraju z państwem syjonistycznym zapowiedział, że w Jerozolimie zostanie otwarte węgierskie przedstawicielstwo dyplomatyczne, ale nie będzie ono miało charakteru ambasady – zamiast tego otwarta zostanie izba handlowa. Decyzję tę pochwalił Netanjahu, który mówił również o rozwoju węgiersko-izraelskiej przyjaźni. Dodatkowo węgierski premier określił zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego jako kluczowe w kontekście walki z „antysemityzmem”.

Do braku polskiej delegacji odniósł się także czeski premier Andrej Babiš. Stwierdził on, że Netanjahu w rozmowie z nim określił jako „niefortunną” wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Jisra’ela Kaca na temat rzekomego współudziału Polaków w Holokauście, przez co polska delegacja odwołała swój przyjazd do Izraela. Szef rządu Czech wierzy dodatkowo w szybkie rozwiązanie polsko-izraelskiego konfliktu, dzięki czemu w drugiej połowie roku odbyłby się oficjalny szczyt Grupy Wyszehradzkiej z Izraelem.

Na podstawie: timesofisrael.com, onet.pl, origo.hu, lidovky.cz.

Zobacz również: