grecja-antyimigracyjny-programGreckie władze poinformowały, że blisko trzech na czterech imigrantów przybyłych do tego kraju w lipcu i sierpniu znalazło się na greckim terytorium z przyczyn ekonomicznych, a tylko kilkuset Syryjczyków spełnia wymagania dotyczące uzyskania azylu z powodu wojny.

W lipcu i sierpniu do greckich wysp z tureckiego terytorium miało przybyć blisko 1950 osób. Tamtejsza straż graniczna poinformowała, że jedynie 500 z nich spełnia kryteria, dzięki którym mogą uzyskać oni status uchodźcy. Pozostałe osoby przybyłe na terytorium Grecji to natomiast typowi imigranci ekonomiczni. Jednocześnie służby informują, że z powodu masowego napływu przybyszy spoza Europy, rozpatrywanie ich wniosków trwa nawet kilka miesięcy, stąd w tym czasie wielu z nich utrzymywanych jest przez państwo, a część znika z obozów i przebywa w Grecji nielegalnie.

Jednocześnie imigranci ponownie próbują przedrzeć się przez granicę grecko-macedońską. Grecka policja dziennie znajduje blisko 60 osób ukrywających się w lasach i na polach niedaleko Macedonii, a następnie przewozi ich do obozów dla uchodźców.

Na podstawie: greece.greekreporter.com, interia.pl.