grecja-protestyKilka tysięcy osób wyszło w czwartek wieczorem na ulice Aten, aby zaprotestować przeciwko działaniom rządu Aleksisa Tsiprasa. W tym tygodniu porozumiał się on z tzw. Trojką, łamiąc tym samym przedwyborcze obietnice o zakończeniu zaciskania pasa.

Demonstranci zebrali się w jednej z dzielnic śródmieścia Aten, gdzie zamieszkują głównie lewicowi artyści i intelektualiści. Przeciwnicy działań rządu Syrizy i Niezależnych Greków starli się z policją, niszcząc witryny sklepów i obrzucając funkcjonariuszy butelkami z benzyną. Protest zakończył się pod siedzibą greckiego parlamentu.

To pierwsza akcja skierowana przeciwko nowemu rządowi Aleksisa Tsiprasa. Koalicja lewicowej Syrizy i prawicowych Niezależnych Greków, porozumiała się w tym tygodniu z tzw. Trojką czyli Europejskim Bankiem Centralnym, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Komisją Europejską. Nowy gabinet złamał tym samym przedwyborcze obietnice. Syriza zapewniała, że skończy z polityką oszczędności i wstrzyma prywatyzację.

Tymczasem porozumienie z Trojką zakłada większą ściągalność podatków, kontynuację procesu prywatyzacji, zniechęcanie Greków do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, a także cięcia w wynagrodzeniach administracji publicznej.

Na podstawie: reece.greekreporter.com, time.com, onet.pl