grecja_pod_czerwonym_sztandaremGrecki premier Alexis Tsipras zamierza zorganizować na początku września konferencję, w której wezmą udział przywódcy sześciu państw określanych jako kraje południowej Unii Europejskiej. Grecy chcą bowiem stworzyć sojusz przeciwko kontynuowani polityki oszczędności.

Tsipras oficjalnie zaprosił na 9 września do Aten przedstawicieli Cypru, Francji, Hiszpanii, Malty, Portugalii i Włoch, którzy mają wziąć udział w specjalnej konferencji pod auspicjami greckiego rządu. Przywódcy wszystkich tych państw mają omówić problemy stojące przed Unią Europejską, takie jak oszczędności, dyscyplina fiskalna i imigracja. Najważniejsze ma być jednak wspólne wystąpienie przeciwko polityce oszczędności w strefie euro, która jest coraz mocniej krytykowana przez część unijnych państw.

W kwestii rezygnacji z jej założeń już w kwietniu opowiedzieli się wspólnie Tsipras oraz portugalski premier Antonio Costa, którzy w wydanym wówczas oświadczeniu stwierdzili, iż oszczędności dzielą społeczeństwa i trzymają gospodarkę w depresji.

Na podstawie: rt.com, greekreporter.com.