mccon„Z tobą też spotkamy się w sądzie Gerry Adams” – mówi córka zabitej przez IRA Jean McConville. W Belfaście rozpoczął się kolejny proces dawnego członka IRA, Ivora Bella. 77-latek jest pierwszym z oskarżonych w procesie o zabójstwo z 1972 roku. Oskarżenie wobec niego bazuje na nagranych relacjach znanych jako „Boston Tapes”, których część przekazał badaczom. Policja (PSNI) mówi, że Bell „odegrał kluczową rolę w nakłanianiu do zabójstwa Jean McConville i pomocy w jego zorganizowaniu”. Został on oskarżony o współudział w zabójstwie.

Jean McConville była podejrzewana przez IRA o bycie informatorką brytyjskich służb. W 1972 roku została uprowadzona z domu i zabita strzałem w głowę. Szczątki jej ciała zostały odnalezione przypadkowo w 2003 roku. Północnoirlandzka policja twierdzi, że nie ma dowodów na to aby zabita donosiła brytyjskim służbom przeciwko republikańskim bojownikom.

Oskarżony o wpółudział w jej zabójstwie Bell został dodatkowo oskarżony o przynależność do Tymczasowej IRA (PIRA). Bell, wraz z Gerrym Adamsem i Martinem McGuinnessem,  był jednym z członków delegacji IRA na tajnych rozmowach z brytyjskim rządem w 1972 roku. Nieżyjący już członkowie IRA Brendan Hughes i Dolours Price oskarżyli Adamsa o zlecenie zabójstwa McConville, ona sam w programie BBC dotyczącym zaginionych poczas Troubles powiedział, że nie miał nic wspólnego z tym zabójstwem ani osobami, które go posądzają.

Jedna z córek Jean McConville w wywiadzie dla Sunday Life powiedziała, że oskarżenia Bella to krok we właściwym kierunku i wyraziła nadzieje, że doprowadzi to do aresztowania innych sprawców zabójstwa w tym, jej zdaniem, uwikłanego w nie szefa Sinn Feinn Gerrego Adamsa, który był jednym z dawnych liderów IRA.

Jeden z lokalnych biznesmenów, obecny w sądzie zaproponował 200 tysięcy na kaucję dla Bella. Dodał on, że Bell opuścił IRA w 1985 roku, a w 2003 i 2006 przeszedł zawały serca. Jednak policja twierdzi, że istnieje poważne ryzyko ucieczki Bella. W procesie uczestniczyły córki i wnuki McConville oraz rodzina i przyjaciele Bella.

Kilku byłych członków IRA wzięlo udział w kontrowersyjnym projekcie „Boston College” w ramach którego nagrywali oni na taśmy swoje wyznania dotyczące ich działalności paramilitarnej. Teraz nagrania te posłużyły jako oskarżenie wobec Bella. To właśnie na tych taśmach Hughes i Price mówią, że zlecenie zabójstwa McConville wydał Adams.

Na podstawie: Belfast Telegraph