Czarnoskóry trener futbolu amerykańskiego Brian Flores złożył pozew przeciwko władzom Narodowej Ligi Futbolowej. Szkoleniowiec twierdzi, że jest ona „zdominowana przez białych mężczyzn”, dlatego dyskryminowani są trenerzy i sportowcy o innym kolorze skóry. Flores dodaje, że NFL zarządza ligą „jak plantacją”.

Flores jest Honduraninem urodzonym w Nowym Jorku. Swoją karierę szkoleniową rozpoczął w 2011 roku, wpierw jako asystent w New England Patriots, a ostatnio już jako główny trener prowadził przez dwa lata Miami Dolphins. 1 lutego, czyli w dzień rozpoczynający „Miesiąc Czarnej Historii”, zdecydował się on złożyć pozew przeciwko władzom ligi NFL i trzem klubom.

Szkoleniowiec twierdzi, że zdecydował się na ten krok, aby walczyć z „dyskryminacją rasową” mającą mieć miejsce na najwyższych szczeblach futbolu amerykańskiego. Jego zdaniem „w rzeczywistości została ona zaostrzona, gdy NFL zaangażowało się w działania na rzecz równości społecznej”. Tymczasem NFL tak naprawdę ma być „zarządzana jak plantacja”.

Pozew przeciwko NFL oraz klubom New York Giants, Denver Broncos i Miami Dolphins dotyczy odszkodowania dla wszystkich czarnoskórych trenerów, koordynatorów ofensywnych i defensywnych, trenerów dowodzenia oraz dyrektorów generalnych i czarnoskórych kandydatów na wspomniane wyżej stanowiska.

Według Floresa byli oni często dyskryminowani, dlatego nieprzypadkowo obecnie tylko jeden z 32 zespołów ligi futbolu amerykańskiego zatrudnia czarnoskórego szkoleniowca. Dodatkowo żaden z właścicieli klubów nie jest czarnoskóry, choć jednocześnie ten kolor skóry posiada blisko 70 proc. zawodników występujących w NFL.

Szkoleniowiec przytacza również historię swojego ubiegania się o pracę głównego trenera Denver Broncos. Miał on zostać zaproszony przez klubowe władze, ale następnie w zasadzie zignorowany. Zdaniem Floresa klub prowadził z nim rozmowy tylko w celu wypełnienia limitów dla mniejszości rasowych.

NFL zareagowało już na pozew złożony przez byłego trenera Miami Dolphins. Władze ligi twierdzą, że wraz z klubami futbolu amerykańskiego są zaangażowane w działania na rzecz równości rasowej. Jednocześnie NFL uznało twierdzenia Floresa za bezpodstawne, dlatego zamierza się przed nimi bronić.

Na podstawie: telex.hu, espn.com.