lamanifOkoło 70 aktywistów protestujących przeciwko ustawie legalizującej „małżeństwa” jednopłciowe we Francji zostało zatrzymanych wczoraj wczesnym rankiem. Usiłowali oni rozstawić w nocy z niedzieli na poniedziałek miasteczko namiotowe przed siedzibą Zgromadzenia Narodowego, w którym chcieli kontynuować protesty.

Ustawa zezwalająca na „małżeństwa” homoseksualistów przeszła tydzień wcześniej w Senacie, drugie czytanie w Izbie Niższej parlamentu Francji, które było przewidziane na maj, zostało przyspieszone, nowa data głosowania ma przypaść na 23 kwietnia. To własnie owo przyspieszenie głosowania było powodem, dla którego protestujący zdecydowali się na rozbicie dziesięciu namiotów.

Protesty przybierają na sile w całej Francji, przeciwnicy ustawy organizują się w ruchu „Manifa dla wszystkich” i ich działania stają się coraz bardziej widoczne. Przybierają również coraz gwałtowniejszy charakter, kilka dni wcześniej w czasie manifestacji w Dzielnicy Łacińskiej Paryża policja używała gazu łzawiącego, by rozpędzić demonstrujących.

Nazwa ruchu jest zmienioną formą hasła „Małżeństwo dla wszystkich”, pod którym organizują się zwolennicy nowelizacji. Według dziennika Le Monde, głównym animatorem protestów jest Virginie Merle występująca pod pseudonimem Frigide Barjot (nawiązującym do ikony rewolucji seksualnej we Francji – Brigitte Bardot). Nawołuje ona do kontynuowania protestów „aż do ogłoszenia aktu prawnego”. Wśród protestujących przeważają ludzie głęboko wierzący, dochodzi tam do ciekawego sojuszu katolików i muzułmanów w obronie wspólnych wartości.

Mimo protestów wszystko wskazuje na to, że ustawa zostanie przyjęta – jest ona flagowym projektem socjalistów, którzy dysponują bezwzględną większością w Zgromadzeniu Narodowym. Na przykładzie wydarzeń we Francji widać wyraźnie taktykę środowisk LGBT w walce o swoje przywileje: mimo, iż już od 1999 roku homoseksualiści posiadają prawo do rejestrowania swoich związków partnerskich, dające im w wielu dziedzinach prawa identyczne z normalnymi małżeństwami, wciąż walczą o nowe przywileje – w tym adopcję dzieci, którą zapewni im nowa ustawa.

na podstawie: PAP

Zobacz również:
Francja: Mężczyzna aresztowany na ulicy za bluzę z prorodzinną grafiką!