priestfrPo serii zamachów i incydentów terrorystycznych w zachodniej Europie w których zginęło kilkadziesiąt osób, Francją wstrząsnął kolejny atak. Tym razem miejscem ataku okazał się kościół a ofiarą 84-letni ksiądz, któremu napastnicy podcięli gardło.

Atak islamistów na kościół miał miejsce w mieście Saint-Étienne-du-Rouvray w północnej Francji. Jedna z zakonnic, siostra Danielle, która była świadkiem ataku powiedziała mediom, że napastnicy odprawili wokół ołtarza coś w rodzaju kazania po arabsku a następnie zamordowali księdza Jaquesa a całe zajście sfilmowali.

Według policji w napaści brało udział dwóch bandytów. Jednym z nich jest 19-letni Adel Kermiche, tożsamość drugiego pozostaje do tej pory nieznana. Według anonimowego rozmówcy gazety Le Figaro, który znał napastnika, ten miał chwalić się zamiarem dokonania ataku na kościół z powodów religijnych.

Jeden ze sprawców morderstwa miał przy sobie trzy noże oraz wykonany z folii aluminiowej pas z materiałami wybuchowymi. Miejscowość w której doszło do ataku na kościół znajduje się na przedmieściach miasta Rouen, które według francuskich mediów jest miejscem obserwowanym przez służby ze względu na dużą ilość wyjazdów i prób wyjazdu zamieszkujących je osób do Syrii.

Philippe de Villers, były francuski kandydat na prezydenta powiedział, że fakt ataku na kościół jest znaczący. Do tej pory obiektem ataków byli cywile, turyści, przechodnie czy policjanci. Teraz islamistyczni mordercy zaatakowali miejsce kultu i zamordowali kapłana.

Znany z nazwiska morderca, Kermiche w 2015 roku dwukrotnie próbował dostać się do Syrii. Został aresztowany w Niemczech, gdy legitymował się dowodem osobistym swojego brata. Następnie poddano go nadzorowi we Francji. Złamał warunki aresztu domowego i opuścił Francję. Został wydany za nim nakaz aresztowania. Zatrzymano go w Genewie pod odesłaniu go do Szwajcarii przez władze tureckie, przez Turcję kolejny raz próbował przedostać się do Syrii.

22 maja 2015 roku Kermiche został przekazany władzom francuskim. Zastosowano wobec niego dozór policyjny oraz areszt domowy, który został uchylony w marcu 2016 roku. Od tej pory Kermiche miał nosić elektroniczną bransoletę nadzorującą.

Łatwość z jaką podejrzany o terroryzm i poddany nadzorowi policyjnemu i obserwacji służb oddala się z miejsca zamieszkania i przekracza granice obrazuje poważny problem europejskich służb w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom swoich państw. Duże skupiska pozaeuropejskich imigrantów w miastach zachodniej Europy nie od dziś stanowią zaplecze dla terrorystów i radykałów. Służby i policja mają w tych środowiskach ograniczone możliwości działania, ze względu na brak asymilacji większych skupisk imigrantów z rdzennymi Europejczykami i wrogość wobec nich.

W ostatnich tygodniach, poza głośnym zamachem podczas narodowego święta Francji, w tym kraju oraz w Niemczech, które borykają się z problemem masowej imigracji i multikulturalizmu, doszło do serii incydentów z udziałem imigrantów / azylantów spoza Europy. Niemieckie media i policja bardzo ostrożnie dawkują informacje na temat pochodzenia i wyznawanej przez napastników religii, starając się szukać innych motywów działania bandytów.

Na podstawie: rt.com