lgbt-flagFinlandia stanie się dwunastym państwem w Unii Europejskiej, które zalegalizuje związki homoseksualne. 28 listopada fiński parlament przegłosował ustawę zezwalającą parom jednopłciowym na zawieranie związków. Parlament został skłoniony do podjęcia debaty poprzez inicjatywę obywatelską na rzecz homoseksualistów, którą poparło przeszło 167 tys. mieszkańców Finlandii. Jest to pierwszy przypadek tego typu w Finlandii.

Pary jednopłciowe zyskają pełnię praw przysługujących normalnym związkom, wraz z możliwością adopcji dzieci. Zawieranie tego typu związków będzie możliwe nie wcześniej niż w 2016 roku. Wpierw Finlandia musi zmodernizować system ewidencji ludności oraz ustawodawstwo.

Przegłosowaniu ustawy stanowczo sprzeciwiali się przedstawiciele partii Prawdziwi Finowie (Perussuomalaiset), posiadający 39 miejsc w 200-osobowym parlamencie. „Jest to kwestia przyszłości naszych dzieci i całego społeczeństwa i zmiany te nie powinny być wprowadzane bez dokładnej oceny ich skutków” – argumentowała jej przedstawicielka, Mika Niikko. Ostatecznie zmiany poparło 105 posłów, przeciw opowiedziało się 92.

Wynik głosowania w parlamencie spotkał się z aprobatą zwierzchnika fińskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. „Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że nastał czas weryfikacji naszej koncepcji małżeństwa” – powiedział arcybiskup Kari Maekinen.

Finlandia już w 2002 roku zgodziła się na rejestrację związków homoseksualnych, teraz zdecydowała się na pełne równouprawnienie ich z normalnymi małżeństwami, idąc w ten sposób za pozostałymi państwami Skandynawii, które już wcześniej zdecydowały się na ten krok.

na podstawie: PAP