Słoweńskie miasteczko Bled jak co roku gości międzynarodową konferencję organizowaną przez tamtejszy rząd. W tym roku po raz pierwszy w historii Forum Strategiczne w Bled odwiedziła tak duża grupa polityków, którzy decydują o polityce swoich państw. Zdaniem uczestników spotkania, największym wyzwaniem w najbliższej przyszłości będzie nowa równowaga sił w Europie, stąd to właśnie środkowa część kontynentu powinna odegrać w niej kluczową rolę.

W Forum Strategicznym w Bled wzięli udział prezydent Serbii Aleksandar Vucic , a także szefowie rządów: Mateusz Morawiecki, Giuseppe Conte z Włoch, Andrej Plenković z Chorwacji, Andrej Babiš z Czech, Bojko Borisow z Bułgarii, Viktor Orbán z Węgier oraz gospodarz szczytu, słoweński premier Janez Jansa. Ponadto do Bled przybyli też szefowie dyplomacji części z wymienionych państw, w tym nowy polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Najbardziej interesującą częścią szczytu był panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli właśnie wyżej wymienieni szefowie rządów. Janša podkreślił, że przed Europą staje nowe wyzwanie, a jest nim ustalenie równowagi sił na kontynencie. Jego zdaniem w tej rozgrywce kluczową rolę powinny odegrać państwa Europy Środkowej. Z kolei według Orbána, Europa jako całość będzie musiała zdefiniować swoją pozycję geostrategiczną, bo na razie ta gra prowadzona jest jedynie przez Stany Zjednoczone i Chińską Republikę Ludową.

Węgierski premier dodał, iż wciąż nie wiadomo jakie miejsce w światowej gospodarce będzie zajmować Unia Europejska. W chwili obecnej europejscy politycy zdają się nie rozumieć pozycji kontynentu, nie przyjmując do wiadomości jego zepchnięcia na dalszy plan. Dzieje się tak, ponieważ badania naukowe prowadzone są teraz w celach militarnych. UE nie dysponuje tymczasem własną armią, dlatego nie jest obecnie w stanie konkurować z Ameryką i Chinami.

W czasie panelu dyskusyjnego padło zresztą sporo słów krytyki pod adresem samej UE. Według szefów rządów, Wspólnota Europejska nie zareagowała solidarnie w czasie pandemii koronawirusa. Po raz kolejny można było więc przekonać się o problemach z decyzyjnością unijnych organów. Morawiecki podkreślał w tym kontekście, że Europa Zachodnia musi nareszcie uznać rolę Europy Środkowej, która może być w najbliższym czasie liderem rozwoju całej Europy.

Na podstawie: demokracija.si.