roivasPrawicowe ugrupowania Partii Reform, Unia Ojczyzny i Res Publiki oraz Partia Socjaldemokratyczna, podpisały w środę umowę koalicyjną o utworzeniu rządu Taaviego Rõivasa. Ma on skupić się głównie na obronności kraju oraz obniżeniu kosztów pracy.

Negocjacje na temat stworzenia koalicji rządowej trwały od dnia wyborów, które odbyły się 1 marca. Inicjatywa należała do zwycięskiej prawicowej Partii Reform, a w rozmowach uczestniczyły także Unia Ojczyzny i Res Publiki, Partia Socjaldemokratyczna i Wolna Partia Estonii. Najszybciej z chęci stworzenia rządu wycofało się to ostatnie ugrupowanie, zaś premier Taavie Rõivas nie wystosował żadnej oferty do nacjonalistycznej Konserwatywnej Partii Ludowej Estonii oraz prorosyjskiej Partii Centrum.

Ostatecznie w składzie rządu Rõivasa znalazły się dwie partie prawicowe oraz socjaldemokraci. Rząd ma zająć się przede wszystkim wzmocnieniem potencjału obrony Estonii, obniżeniem kosztów pracy, zwiększeniem ulg na dzieci oraz rozszerzeniem kapitału funduszu alimentacyjnego.

na podstawie: postimees.ee, przegladbaltycki.pl.