wieselLaureat pokojowego Nobla i znany obrońca izraelskich interesów, Elie Wiesel, wzywa amerykański rząd do nałożenia sankcji ekonomicznych na Iran. Twierdzi bowiem, że tamtejsze władze wykorzystają program atomowy do ataku na Izrael.

Wiesel zawarł swoje tezy w sponsorowanym artykule, zamieszczonym na łamach prestiżowych amerykańskich pism „New York Times” i „Wall Street Journal”. Odwołuje się w nim oczywiście do przeszłości i Holocaustu, które mają zagrażać światu również dzisiaj. Chodzi oczywiście o irański program nuklearny, który według Wiesela ma zostać użyty do zgładzenia Izraela. Były więzień obozu w Auschwitz wprost zdradza swoje intencje, twierdząc m.in., że irańskie władze obrażają „jego kolegów syjonistów”, natomiast on sam walczy o prawa człowieka którym zagraża właśnie Iran.

Żydowski aktywista uważa za konieczną interwencję Stanów Zjednoczonych w tej sprawie, przypominając skandowane na wielu demonstracjach w Iranie hasło „Śmierć Ameryce”, a także odwołując się do dotychczasowej pomocy udzielonej Żydom przez USA. Według niego, Ameryka powinna wprowadzić sankcje ekonomiczne, choć sam zauważa ich fatalne skutki dla sytuacji ekonomicznej Irańczyków. Interesy Izraela są jednak na tym polu ważniejsze, dlatego USA powinno dokonać całkowitej likwidacji programu nuklearnego Iranu.

Szef fundacji swojego imienia, nie pierwszy raz opowiada się za amerykańską interwencją, mającą chronić izraelskie interesy. Był wielkim orędownikiem ataku na Irak jako „siedziby zła”, a w 2012 roku zaproponował, aby Mossad porwał irańskiego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada by postawić go przez trybunałem ds. zbrodni przeciwko ludzkości. W tym samym roku podjął również walkę z „faszyzmem na Węgrzech”, oddając jedno z tamtejszych odznaczeń państwowych. Wiesel konsekwentnie popiera kolonizację Palestyny, protestując przeciwko wstrzymywaniu budowy żydowskich osiedli wokół Jerozolimy.

Działania Wiesela budzą kontrowersję wśród samej społeczności żydowskiej. Rabin David Goldberg w artykule opublikowanym w 2009 roku w brytyjskiej gazecie „The Independent”, stwierdził iż laureat pokojowego Nobla z 1986 roku, manipuluje zagadnieniami międzynarodowej polityki, usprawiedliwiając każde kontrowersyjne działania Izraela. Daniel McGowan z Fundacji Żydzi dla Sprawiedliwych stwierdził w 2006 roku, że Wiesel jest jednym z największych oszustów współczesnych czasów, natomiast żydowski naukowiec prof. Norman Finkelstein nazwał go „głównym macherem Przedsiębiorstwa Holocaust”. Ocalały z Holocaustu Israel Shahak powiedział natomiast, że Wiesel jest „patriotycznym kłamcą”, który nie czuje się związany z żadnym z państw w których mieszkał (Wiesel urodził się w Rumunii, następnie mieszkał we Francji, by osiedlić się w USA), lecz wszędzie interesuje go jedynie realizacja izraelskich interesów.

na podstawie: nytimes.com, kuruc.info