Egipski prezydent Abd al-Fattah as-Sisi ogłosił zakończenie trwającego od kwietnia 2017 roku stanu wyjątkowego. Został on wprowadzony po zamachach terrorystycznych na dwie świątynie Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Zdaniem al-Sisiego zakładane cele zostały osiągnięte, bo Egipt stał się „oazą bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie”.

Przywódca Egiptu ogłosił decyzję o nieprzedłużaniu stanu wyjątkowego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Al-Sisi napisał w nich, że „dzięki wspaniałym i lojalnym ludziom” Egipt stał się „oazą bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie”. Było to możliwe dzięki wysiłkom podjętym po zamachach na świątynie wiernych należących do Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Były wojskowy w swoim komunikacie podkreślał znaczenie postawy samych Egipcjan. To właśnie oni mieli „podjąć tę decyzję” poprzez swoją wytrwałą pracę na rzecz „rozwoju i budowy kraju”. Jednocześnie al-Sisi przypomniał o „heroicznych męczennikach, bez których nie osiągnięto by bezpieczeństwa i stabilizacji”.

Ogłoszony w kwietniu 2017 roku stan wyjątkowy był rozszerzany pod pretekstem walki z terroryzmem, ochrony bezpieczeństwa narodowego i wymagającej stabilizacji realizacji programów rozwojowych. Egipski prezydent każdorazowo musiał przedłużać go o trzy miesiące, a ostatni dekret w tej sprawie podpisał w lipcu bieżącego roku.

Na podstawie: egypttoday.com.