Działacz Obozu Narodowo-Radykalnego został skazany na rok więzienia przez sąd w Białymstoku. Sędziowie orzekli, że dopuścił się on gróźb karalnych pod adresem mniejszości żydowskiej poprzez skandowanie hasła „a na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”. Druga osoba została natomiast skazana na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Postępowanie sądowe dotyczyło manifestacji z 2016 roku, gdy ulicami Białegostoku przeszedł tradycyjny marsz z okazji 82. rocznicy powstania legendarnej organizacji narodowych radykałów. W trakcie demonstracji skandowano wiele haseł odnoszących się głównie do działalności zdrajców ojczyzny i do ówczesnego kryzysu imigracyjnego.

Ponadto uczestnicy przemarszu krytycznie odnieśli się do funkcjonowania ruchu syjonistycznego. Na jednym z nagrań wideo można było zobaczyć uczestników manifestacji podnoszących hasło „a na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”. To właśnie nim zainteresował się aparat represji, który uznał, że antysyjonistyczny okrzyk jest „nawoływaniem do nienawiści na tle narodowościowym”.

W całej sprawie oskarżonych zostało łącznie siedem osób. Pięć z nich zostało uniewinnionych przez Sąd Okręgowy w Białymstoku, skazanych zostało natomiast dwóch pozostałych działaczy ONR-u. Jeden z nich na karę rocznego bezwzględnego więzienia, natomiast drugi na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo obaj mają zapłacić po 200 złotych skarżącemu.

Sędziowie twierdzą, że to nie jedyne kontrowersyjne hasła pojawiające się na manifestacjach firmowanych przez ONR. Według sędziego Sławomira Cilulko, narodowi radykałowie mają celowo używać „haseł o niejednoznacznej treści, aby balansować na granicy prawa”. Dodał on, że oskarżony inicjujący hasło celowo nawoływał do rzekomej nienawiści na tle innych grup narodowościowych i etnicznych.

Cały proces odbył się na podstawie subsydiarnego aktu oskarżenia złożonego przez Rafała Gawła, który… ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości w Norwegii. Szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych dwa lata temu został prawomocnie skazany za oszustwa przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Na podstawie: radio.bialystok.pl, dorzeczy.pl.