Były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, wzbudził kontrowersje swoją wypowiedzią w trakcie wydarzenia organizowanego przez Federalny Związek Towarzystw Polsko-Niemieckich. Używając metafory z „Małego Księcia” nazwał on Niemców mentorami, którzy powinni pouczać Polaków porównanych przez niego do „zwierzątek”.

Bodnar przemawiał w niemieckiej Getyndze, po tym jak na gali organizowanej przez Federalny Związek Towarzystw Polsko-Niemieckich odebrał przyznawaną przez tę organizację nagrodę „Dialogpreis”. W swojej wypowiedzi były RPO zachwalał niemiecką myśl prawniczą, bo to właśnie ona miała inspirować przemiany zachodzące w Polsce po 1989 roku.

Przy tej okazji Bodnar zachęcał Niemców do ingerencji w sprawy wewnętrzne naszego kraju. Uczynił to posiłkując się cytatem z „Małego Księcia”, czyli powiastki autorstwa francuskiego autora Antoine’a de Saint-Exupérya.

Ale to powoduje – po stronie mentora – także szczególną odpowiedzialność. Jak w przypowieści z „Małego Księcia”. Jeśli oswoi się zwierzątko, to nie można go później porzucić. Mam na myśli odpowiedzialność za to, aby rzetelnie, a tym samym także krytycznie oceniać sytuację w Polsce. Czy doświadczenia historyczne nie stały się po prostu wygodną wymówką, aby nic nie mówić? – stwierdził były RPO.

To nie jedyna kontrowersyjna część wystąpienia Bodnara. Krytykował on również uleganie naciskom środowisk biznesowych, które są zainteresowane szybkim uruchomieniem środków z Krajowego Planu Odbudowy. Według lewicowego aktywisty nie należy do tego dopuścić, gdyż „aktualny kryzys w Polsce już teraz oznacza wiele złego dla Polaków, sędziów, prokuratorów, działaczy społecznych”.

Na podstawie: facebook.com/adam.bodnar.71, msn.com/pl.

Zobacz również: