Platforma streamingowa Disney+ zablokowała możliwość oglądania bajek dzieciom poniżej siódmego roku życia. Wśród nich znajdują się tak klasyczne produkcje jak „Piotruś Pan” czy „Dumbo”, które według wytwórni filmowej mają „utrwalać rasistowskie przekonania”. Chodzi dokładnie o podteksty mające ośmieszać przedstawicieli innych ras i kultur.

Objęte cenzurą zostały tym samym bajki dla dzieci: „Piotruś Pan”, „Dumbo”, „Księga Dżungli”, „Arystokraci”, „Zakochany kundel” i „The Swiss Family Robinson”. Serwis Disney+ nie pozwala na ich oglądanie w ramach profilu Disney Plus Kids, przeznaczonego dla dzieci poniżej 7. roku życia. Są one natomiast dostępne w pozostałych częściach platformy streamingowej.

Amerykański koncern zdecydował się jednak na dodanie do nich odpowiedniego wprowadzenia. Widzowie mogą więc przeczytać, że określony program obejmuje negatywne przedstawienie lub złe traktowanie ludzi i kultur. Disney+ instruuje odbiorców, iż „stereotypy” zawarte w bajkach były zawsze błędne, dlatego należy uznać ich szkodliwy wpływ. Nie usuwa jednak całkowicie treści, aby „uczyć się na nich i zainicjować dyskusje, by wspólnie tworzyć bardziej integracyjną przyszłość”.

Obecnie kompania Disneya ma być zaangażowana „w tworzenie historii z inspirującymi i aspiracyjnymi motywami, które odzwierciedlają bogatą różnorodność ludzkich doświadczeń na całym świecie”. Nowy przekaz przedstawiany jest w ramach inicjatywy Stories Matter. Uczy ona widzów, że „przedstawianie różnych ras, kultur i ludzi w popkulturze wpływa na ich społeczny obiór”.

Na podstawie: wirtualnemedia.pl, rtvmaniak.pl.