Ewentualna wygrana Joe Bidena w wyborach prezydenckich nie zmienia faktu, że Partia Demokratyczna przegrała wybory gubernatorskie oraz senackie. Według medialnych doniesień spora grupa polityków ugrupowania uważa porażkę za efekt zbyt postępowej polityki. Postulaty lewicowej części Demokratów dotyczące ekologii i rozwiązywania policji przeszkodziły więc w pozyskaniu umiarkowanych wyborców.

Część demokratycznych członków Kongresu Stanów Zjednoczonych miała wygłosić swoje uwagi w czwartek, gdy odbyło się posiedzenie klubu parlamentarnego tego ugrupowania. Źródła telewizji FOX News donoszą, że „postępowe okrzyki” miały ich zdaniem zniweczyć szansę na wielką wyborczą wygraną. Trzeba bowiem wspomnieć, że Demokraci przegrali z Republikanami wybory do Senatu, a w elekcji na gubernatorów wygrali tylko w trzech z jedenastu stanów.

Najwięcej zastrzeżeń do polityki Demokratów mieli członkowie Izby Reprezentantów. Abigail Spanberger z Wirginii, czarnoskóry Marc Veasey i Vicente Gonzalez z Teksasu mieli skarżyć się na telefony od swoich kolegów z lokalnych struktur. Krytykowali oni postulaty lewicowej części ugrupowania, która w wielu miastach doprowadziła do rozwiązania policji, a także forsuje politykę „Zielonego Nowego Ładu” mającej zagrażać amerykańskim miejscom pracy.

Podczas wspomnianego posiedzenia najbardziej aktywna miała być Spanberger, o czym informuje także liberalna stacja CNN. Jej zdaniem odwoływanie się części Demokratów do idei socjalizmu nieomal kosztowało ją reelekcję. Z tego powodu krytykowała ona chociażby postulaty rozwiązywania policji, które być może są atrakcyjne dla elektoratu partii w wielkich miastach, ale już nie na ich przedmieściach.

Z powyższymi opiniami nie zgadzają się oczywiście przedstawiciele skrajnej lewicy. Jedna z jej liderek, Alexandria Ocasio-Cortez, napisała na Twitterze, że Demokraci nie mogą odciąć się od przedstawicieli ruchu Black Lives Matter czy organizacji praw człowieka. Protestująca młodzież nie może być zmuszona do siedzenia cicho, kiedy rzekomo potrzebuje ona wsparcia Partii Demokratycznej.

Na podstawie: foxnews.com, cnn.com.