Lewicowa amerykańska stacja CNN zwraca uwagę na rosnący problem Partii Demokratycznej z pozyskaniem elektoratu Latynosów mieszkających w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich latach coraz częściej głosują oni bowiem na kandydatów Partii Republikańskiej. Jednocześnie wciąż częściej niż ogól wyborców wyrażają oni pozytywne zdanie o prezydencie Joe Bidenie.

Stacja telewizyjna omawia na swojej witrynie internetowej prawybory u Republikanów i Demokratów, które odbyły się własnie w stanie Teksas. Okazało się bowiem, że o blisko 24 pkt. proc. wzrosła liczba osób oddających głos na działaczy Partii Republikańskiej w hrabstwach zdominowanych przez ludność pochodzącą z Ameryki Łacińskiej.

To niejedyna oznaka zmian w preferencjach wyborczych Latynosów. W wyborach prezydenckich w 2020 roku w hrabstwach w Teksasie zdominowane właśnie przez nich blisko 55 proc. głosów otrzymał wspomniany Biden. Tymczasem cztery lata wcześniej Hillary Clinton mogła liczyć w nich na poparcie rzędu 55 proc.

Ostatnie sondaże przed wyborami do Kongresu Stanów Zjednoczonych wskazują na dominację Demokratów wśród Latynosów. Przewaga nad Republikanami wynosi w sumie 23 pkt. proc. Nie zmienia to jednak faktu migracji latynoskich wyborców, którzy coraz częściej deklarują chęć oddania głosu na polityków amerykańskiej prawicy.

Najważniejszym czynnikiem poparcia dla lewicy wśród Latynosów wciąż jest amerykański prezydent. Biden w sondażach dotyczących oceny jego prezydentury może liczyć na 17 pkt. proc. większą aprobatę niż pośród ogółu obywateli Stanów Zjednoczonych. Także i w tym przypadku widoczny jest odpływ latynoskich zwolenników demokratycznej głowy państwa.

Na podstawie: cnn.com.