Danish-Muslims2Duńscy parlamentarzyści rozmawiali na temat zagrożeń płynących z działalności radykalnych islamskich imamów. Debata zaczęła się po ujawnieniu nagrań z jednego z meczetów, gdzie muzułmański duchowny wzywał między innymi do kamieniowania cudzołożnic.

Duńska telewizja TV2 ujawniła zrobione z ukrycia nagranie z meczetu w miejscowości Grimhøj pod Aarahus. Widać na nim jak radykalny muzułmański imam w swoim wystąpieniu twierdzi, że żonata lub rozwiedziona kobieta, która nie jest dziewicą, powinna zostać ukamienowana, natomiast w przypadku kobiet nie mających za sobą stosunku seksualnego, lecz próbujących trudnić się nierządem, zastosowana winna być kara chłosty. Poza tym imam opowiedział się za zabijaniem osób dopuszczających się morderstwa na muzułmanach, a także wzywał do bicia dzieci nie odprawiających modlitwy.

Marcus Knuth z rządzącej liberalnej partii Venstre zaproponował, aby zagraniczny imamowie byli deportowani z Danii. Opozycyjni socjaldemokraci zwracali natomiast uwagę, że trwają pracę nad wspólnym europejskim systemem zwalczającym radykałów, co wiązałoby się z deportacją duchownych wzywających do działań antydemokratycznych i podżegających do stosowania przemocy.

Bertel Haarder, minister ds. religijnych, uznał poglądy imamów za niedopuszczalne w kraju takim jak Dania, gdzie respektowane są prawa człowieka.

Na podstawie: thelocal.dk.