isisDuńska policja zatrzymała cztery osoby, które są oskarżane o uczestnictwo w konflikcie w Syrii po stronie Państwa Islamskiego, a także rekrutowanie w Danii osób mogących wspomóc działania ekstremistów.

Aresztowań dokonano na terenie Kopenhagi i w okolicach duńskiej stolicy. Policjanci aresztowali ogółem cztery osoby, a także amunicję i broń, które mogły znajdować się jednak w miejscu zamieszkania osoby nie posiadającej wiedzy na temat działalności ekstremistów. Wszyscy są oskarżeni o łamanie duńskiego prawa dotyczącego terroryzmu, które zakłada, że osoby trudniące się rekrutacją terrorystów podlegają karze do sześciu lat więzienia.

Minister sprawiedliwości Søren Pind stwierdził, że skoordynowana akcja policji i służb specjalnych była ważnym krokiem w kwestii podciągnięcia do odpowiedzialności karnej zagranicznych bojowników, którzy po walkach w Syrii powrócili do Danii.

Według najnowszego raportu duńskiego centrum antyterrorystycznego, w walkach w Syrii uczestniczyło 125 osób, 62 z nich powróciły do kraju, 27 zginęło w walkach, natomiast 31 ma dalej uczestniczyć w wojnie.

Na podstawie: politiken.dk, thelocal.dk.