policieCzeska policja dokonała czterech zatrzymań w Pradze i Uściu nad Łabą. W jej ręce trafiły osoby podejrzane o koordynowanie przemytu imigrantów z państw bałkańskich na terytorium Wielkiej Brytanii.

Akcja została skoordynowana przez Europejski Urząd Policji (Europol), którego śledczy z wydziału do spraw zorganizowanej przestępczości rozpracowywali grupę przemytników imigrantów. Czterech podejrzanych zostało zatrzymanych w czeskiej stolicy Pradze oraz w Ujściu nad Łabą, znajdującym się przy granicy czesko-niemieckiej, co było możliwe dzięki koordynacji działań służb z Czech, Wielkiej Brytanii, Belgii i Niemiec.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w międzynarodowych zorganizowanych grupach przemytników, a dwóch jest podejrzewanych o odgrywanie w nich roli organizatorów. Mieli oni zajmować się transportem nielegalnych imigrantów z Syrii, Albanii, Macedonii i Kosowa, którzy chcieli dotrzeć do Wielkiej Brytanii.

Aresztowań dokonano na wniosek belgijskiej prokuratury, a decyzję o ewentualnym wydaniu podejrzanych tamtejszemu wymiarowi sprawiedliwości, podejmą czeskie sądy. Zatrzymanym według belgijskiego prawa grozi od 5 do 20 lat więzienia.

Na podstawie: denik.cz.