czarnogoraOpozycyjne ugrupowania w Czarnogórze domagają się informacji rządu na temat rozbicia przez policję sobotniej demonstracji przeciwko rządowi Milo Đukanovića. Protestujący domagali się utworzenia rządu tymczasowego i rozpisania demokratycznych wyborów.

Manifestacje w Podgoricy, stolicy Czarnogóry, odbyły się w ostatnią sobotę i niedzielę. Sobotnia demonstracja zakończyła się interwencją policji, która zdaniem świadków miała zachowywać się wyjątkowo brutalnie, używając gazu łzawiącego oraz bijąc część uczestników marszu. Sam protest był odpowiedzią na zlikwidowanie przez policję miasteczka namiotowego, które od początku września funkcjonowało pod budynkiem parlamentu Czarnogóry.

Ugrupowania opozycyjne domagają się ustąpienia premiera Milo Đukanovića z Demokratycznej Partii Socjalistów Czarnogóry (DPS), oskarżanego o sprawowanie autorytarnych rządów, fałszowanie wyborów i korupcję. Liderzy opozycyjnego Frontu Demokratycznego zapowiadają, że jeśli do soboty nie powstanie rząd przejściowy mający zarządzać Czarnogórą do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych, do Podgoricy zjadą się mieszkańcy całego kraju.

Na podstawie: vijesti.me, balkaninsight.com