W niedzielę w czeskich Pardubicach odbyła się demonstracja miejscowych Cyganów, protestując przeciwko przemocy ze strony mieszkających w tym mieście Ukraińców. Demonstracja była pokłosiem bijatyki mającej miejsce dzień wcześniej, w której uczestniczyły obie społeczności. Relacje obu grup są napięte od ubiegłego miesiąca, gdy w podobnej bójce zginął przedstawiciel cygańskiej mniejszości.

Policja w Pardubicach otrzymała w sobotę wieczorem zgłoszenie dotyczące zakłócania porządku publicznego. Okazało się, że niedaleko miejscowego komisariatu ma miejsce bójka z udziałem około 18 osób. Uczestniczyli w niej Ukraińcy i Cyganie, a jeden z Cyganów z ranami twarzy został przewieziony do szpitala.

Ostatecznie aresztowanych w tej sprawie zostało trzech obywateli Ukrainy znajdujących się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze są ponadto w trakcie gromadzenia materiałów dowodowych dotyczących sobotnich wydarzeń.

Następnego dnia ulicami Pardubic przeszło kilkuset Cyganów. Demonstrowali oni nie tylko przeciwko przemocy ze strony Ukraińców, ale we wznoszonych przez siebie hasłach wprost nawoływali do ich odsyłania na Ukrainę.

Napięcia między Cyganami i Ukraińcami mieszkającymi w Czechach mają miejsce od ubiegłego miesiąca. Właśnie w czerwcu na przedmieściach Brna doszło do bijatyki pomiędzy obiema społecznościami, w trakcie której śmierć z powodu dźgnięcia nożem poniósł miejscowy Cygan.

Na podstawie: lidovky.cz, idnes.cz.