Amerykański zespół baseballowy Cleveland Indians od przyszłego roku będzie nosił nazwę Cleveland Guardians. Klub postanowił dokonać zmian, aby w ten sposób uniknąć kolejnych oskarżeń o „rasizm”. Dotychczasowa nazwa wzbudziła szczególne kontrowersje przed rokiem, gdy w Stanach Zjednoczonych szalały protesty po śmierci czarnoskórego przestępcy George’a Floyda.

Drużyna Cleveland Indians istnieje od 1901 roku, natomiast od od 1915 roku funkcjonuje pod swoją obecną nazwą. Od dłuższego czasu była ona przedmiotem krytyki ze strony części Amerykanów, dlatego już w 2019 roku klub zdecydował się na wycofanie części swoich gadżetów oraz swojej maskotki. Przedstawiały one bowiem często karykaturalną postać Indianina.

Protesty po śmierci Floyd’a ponownie nagłośniły „problem” związany z rzekomą obrazą rdzennych Amerykanów przez nazwę klubu. Początkowo władze Cleveland Indians wydawały się odrzucać pomysł jakichkolwiek zmian, ale ostatecznie uległy pod koniec ubiegłego roku. Ogłoszono wówczas, że wybrana zostanie zupełnie nowa nazwa drużyny.

Ostatecznie klub z Cleveland od zakończenia bieżącego sezonu ligi baseballowej będzie nazywał się „Guardians”, czyli „Strażnicy”. Do podobnej zmiany doszło już wcześniej w Waszyngtonie. Tamtejszy zespół futbolu amerykańskiego zrezygnował z nazwy „Redskins” na rzecz „Washington Football Team”.

Na podstawie: npr.org, news5cleveland.com.