hrvatsko-pAktywistki chorwackich organizacji feministycznych są zaniepokojone planami nowej koalicji rządowej. W jej ramach ma powstać bowiem nowe ministerstwo rodziny i demografii, a kandydatem na jego szefa jest były działacz nacjonalistów.

Tomislav Karamarko, lider największej partii parlamentarnej czyli Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), poinformował w niedzielę, że wraz z partią MOST rozmawia on na temat utworzenia nowego resortu, roboczo nazwanego ministerstwem rodziny i demografii. Na jego czele miałby stanąć Stjepan Šterc, ekspert uniwersytetu w Zagrzebie, który w przeszłości był szefem lokalnego oddziału nacjonalistycznej Chorwackiej Partii Prawa (HSP).

Šterc w niedawnym wywiadzie dla dziennika „Jutarnji list” powiedział, że w Chorwacji wykonywana jest zbyt duża liczba aborcji. Dlatego zamierza on stworzyć opiekę medyczną, która w psychologicznym i prawnym zakresie będzie pomagała w podjęciu właściwej decyzji w tej sprawie.

Deklaracje kandydata na ministra zaniepokoiła chorwackie feministki, które wystosowały w tej sprawie list do Tihomira Oreszkovicia, który podjął się misji tworzenia nowego rządu. Obawiają się one bowiem, że nowy rząd będzie dążył do zakazu aborcji, o czym mają też świadczyć wypowiedzi kandydata na ministra zdrowia. Ante Corusić stwierdził bowiem, że chciałby skopiować w tej kwestii polskie prawodawstwo.

Na podstawie: balkaninsight.com.