ue-albaniaPrzewodniczący chorwackiego parlamentu Željko Reiner potwierdził na spotkaniu z albańskim prezydentem, Bujarem Nishanim, że jego kraj opowiada się za szybkim przystąpieniem Albanii do Unii Europejskiej.

Reiner stwierdził, że Albania wykazuje się stałym postępem i wielkim wysiłkiem w realizacji reform, które mają na celu otwarcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Chorwaci uważają bowiem, że przynależność wszystkich państw bałkańskich do struktur euroatlantyckich jest najlepszą gwarancją stabilności i bezpieczeństwa w tej części europy. Szef chorwackiego parlamentu dodał, iż jego kraj będzie dzielił się swoim doświadczeniem w negocjacjach akcesyjnych i wesprze Albanię w kwestiach merytorycznych i technicznych.

Nishani nazwał obecne relacje chorwacko-albańskie jako „więcej niż dobre”, szczególnie jeśli chodzi o współpracę w dziedzinach gospodarki, transportu energetyki i turystyki. Dodatkowo oba kraje chcą rozwinąć swoje relacje w kwestiach budowy wspólnego gazociągu, a także ochrony środowiska.

Dwa dni wcześniej podobne stanowisko zajął chorwacki premier Tihomir Orešković, potwierdzając tym samym tradycyjnie bliskie związki Chorwacji z Albanią, które opierają się przede wszystkim na niechęci do Serbii.

Na podstawie: narod.hr.