Dominację monopolu gigantów technologicznych odczuwa również Chińska Republika Ludowa. Z tego powodu chińskie władze przyjęły nowe przepisy antymonopolowe, mające na celu zwłaszcza danie wytchnienia mniejszym firmom. Zakazany będzie więc szereg działań, związanych głównie ze zmuszaniem klientów do korzystania z określonych technologii i aplikacji.

Nowe regulacje antymonopolowe uderzają w szereg gigantów znanych doskonale również poza granicami Państwa Środka. Chodzi więc zwłaszcza o monopolistyczną pozycję stron z branży e-commerce, a więc głównie Taobao i Tmall Alibaba Group oraz JD.com. Prawem zostaną objęte również aplikacje służące do usług płatniczych, a więc Alipay firmy Ant Group i WeChat Pay firmy Tencent Holding.

Chiński rząd zakazuje gigantom technologicznym szeregu różnorodnych praktyk. Większość z nich dotyczy zmuszania klientów i mniejszych firm do korzystania z określonych usług i aplikacji. Dodatkowo od lat na rynku istnieje praktyka, która zmusza odbiorców do wyboru jedynie pomiędzy produktami największych koncernów. Od teraz zabronione są także wszystkie działania prowadzące do ustalania cen, ograniczania technologii i manipulowania rynkiem.

Państwowa Administracja Regulacji Rynku (SAMR) twierdzi, że wprowadziła opisane wyżej zmiany, bo w internecie coraz częściej dochodzi do wprowadzania praktyk monopolistycznych. Na dodatek są one zazwyczaj ukryte, ponieważ firmy wykorzystują dane, algorytmy i zasady swoich platform, aby utrudnić identyfikację zmów na rynku.

Na podstawie: android.com.pl, reuters.com.