iran_chinyChiny i Iran planują wzmocnienie swoich relacji, które mają już obecnie rangę wszechstronnego strategicznego partnerstwa. Oba kraje chcą przede wszystkim rozwinąć kontakty w ramach gospodarczej strony projektu Nowego Jedwabnego Szlaku, a także walki z międzynarodowym terroryzmem.

Do Chin z wizytą przybył irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif, którego podstawowym celem było dokonanie rewizyty po spotkaniu z początku roku, kiedy do Iranu przyjechał chiński prezydent Xi Jinping. Jinping i jego irański odpowiednik, Hasan Rowhani, zdecydowali się wówczas podnieść wzajemne relacje obu krajów do rangi strategicznego partnerstwa. Zarif podczas spotkania z chińskim wicepremierem Zhangiem Gaolim rozmawiał natomiast o dalszym rozwoju kontaktów między Chinami i Iranem, aby wzmocniono współpracę w zakresie polityki, energetyki, budownictwa, infrastruktury oraz kultury. Ma to przede wszystkim związek z realizacją projektu Nowego Jedwabnego Szlaku, którego Iran jest ważną częścią.

Wcześniej szef irańskiego resortu spraw zagranicznych spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem, Wangiem Yi. Obaj politycy odbyli pierwsze doroczne konsultacje międzyresortowe, które mają od tego momentu odbywać się cyklicznie. Chiński minister spraw zagranicznych zaznaczył przy tym, że jego kraj oczekuje większych postępów w sprawie dwustronnych relacji w zakresie gospodarki, handlu i budowy infrastruktury.

Jednocześnie Chiny i Iran są zdeterminowane, aby jak najszybciej wdrożyć wszystkie założenia porozumienia nuklearnego Iranu i największych światowych mocarstw, które zostało zawarte w zeszłym roku.

Na podstawie: news. xinhuanet.com, presstv.ir.