china2Chiński premier Li Keqiang ogłosił plan rozwoju kraju na najbliższych pięć lat, choć przyznał jednocześnie, że przed krajem stają poważne wyzwania. Priorytetem ma być jednak budowa średniozamożnego społeczeństwa i podwojenie produktu krajowego brutto.

Szef rządu Chin przemawiał w trakcie czwartej sesji 12. Narodowego Kongresu Ludowego odbywającego się w Pekinie. Keqiang na początku przedstawił raport dotyczący pracy rządu w ubiegłym roku, a także podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi dotyczące założeń polityki gospodarczej na 2016 r. Chiński premier twierdzi, że jego kraj będzie rozwijał się w tempie między 6,5 a 7 proc., zaś celem na najbliższych pięć lat jest osiągnięcie średniego tempa rozwoju gospodarczego, które będzie przekraczało poziom 6,5 proc. W ubiegłym roku, według danych statystycznych, chińska gospodarka wzrosła o blisko 6,9 proc.

Utrzymanie tak szybkiego tempa rozwoju ma pomóc w osiągnięciu rządowych planów do 2020 r. Wtedy władze Komunistycznej Partii Chin chcą zakończyć budowę średniozamożnego społeczeństwa, osiągnąć wzrost zatrudnienia, podwyższyć dochody per Capita Chińczyków o 7,4 proc., a także podwoić PKB dwukrotnie w stosunku do jego poziomu z 2010 r.

Jednocześnie władze Chin mają świadomość trudności przed jakimi stanie ich kraj w tym roku. Chodzi o niestabilność na rynkach finansowych i towarowych, trudności w restrukturyzacji przedsiębiorstw, a także zmieniającą się dynamikę światowej gospodarki. W tym roku zwiększy się również deficyt budżetowy, który w porównaniu do zeszłego roku zwiększy się z 2,3 do 3 proc. PKB.

Na podstawie: news.cn, en.people.cn.