Dokładnie 1 października 1949 roku proklamowano powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Z okazji jej siedemdziesiątych urodzin na terenie całych Chin trwają oficjalne obchody, podczas których prezydent Xi Jinping zapowiedział, że „żadna siła nie powstrzyma Chińczyków i chińskiego narodu przed posuwaniem się naprzód”.

Kulminacyjnym punktem obchodów 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej była wielka parada wojskowa w Pekinie. Wzięło w niej udział blisko 15 tys. żołnierzy, 580 czołgów i innych pojazdów wojskowych oraz 160 samolotów. Chińskie media podkreślają, że dokonany przez Xi Jinpinga przegląd sił zbrojnych był pierwszym tego typu wydarzeniem w całej historii podobnych obchodów.

W swoim przemówieniu przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej chwalił się dotychczasowymi osiągnięciami Komunistycznej Partii Chin, podkreślając zwłaszcza obecną siłę państwa i przekonując zgromadzonych, że „żadna siła nie powstrzyma Chińczyków i chińskiego narodu przed posuwaniem się naprzód”. Xi Jinping zapewniał, iż w pierwszej kolejności władze chcą zaspokoić oczekiwania narodu w kwestii polepszania się jego warunków życia.

Chiński prezydent zapewniał o pokojowych zamiarach swojego kraju, jednocześnie zapewniając jednak, że to Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza dalej będzie „zdecydowanie strzec suwerenności i bezpieczeństwa kraju”. W trakcie parady wojskowej zaprezentowano zresztą zupełnie nową broń, zaś wśród niej znalazły się m.in. międzykontynentalne pociski nuklearne, strategiczne bombowce dalekiego zasięgu czy też nowe modele dronów.

1 października 1949 roku Mao Zedong oficjalnie ogłosił proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej, tym samym oznajmiając zwycięstwo podporządkowanych mu sił w wojnie domowej toczonej z reakcjonistycznym Kuomintangiem wspieranym między innymi przez Stany Zjednoczone. Działacze Kuomintangu wraz ze swoim przywódcą, Czang Kaj-szekiem, schronili się natomiast na wyspie Tajwan.

Na podstawie: globaltimes.cn, xinhuanet.com.