thaci-uckHashim Thaçi mimo protestów ze strony opozycji, sprzeciwiającej się normalizacji stosunków z Serbią, został zaprzysiężony na stanowisko prezydenta Republiki Kosowa. W przeszłości był on liderem terrorystów z Wyzwoleńczej Armii Kosowa, oskarżanym przez Radę Europy o handel ludzkimi organami.

Nowy prezydent został wybrany przez parlament Kosowa w lutym, natomiast w czwartek został on zaprzysiężony przez Zgromadzenie Kosowa, czemu towarzyszyły zamieszki pod jego budynkiem. W piątek w centrum Prisztiny odbyła się oficjalna inauguracja prezydentury Hashima Thaçiego, podczas której jego przeciwnicy zdecydowali się rozpylić gaz łzawiący (od kilku miesięcy stosują podobne metody w parlamencie), po czym zostali zatrzymani przez policję. Sam Thaçi zapewnia, że będzie stał na straży ustawy zasadniczej i dążył do dalszej integracji Kosowa z Unią Europejską oraz NATO. Zdaniem opozycji nowy prezydent złamał już ustawę zasadniczą jeszcze jako minister spraw zagranicznych, podpisując porozumienie z Serbią dotyczące normalizacji stosunków i większych uprawnień serbskiego samorządu na północy Kosowa.

Thaçi jest jednak znany przede wszystkim jako były przywódca Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UÇK), która jest odpowiedzialna za mordy na Serbach podczas konfliktu w byłej Jugosławii. Nowy prezydent w raporcie Rady Europy z 2010 r. jest oskarżany o handel ludzkimi organami oraz narkotykami.

Na podstawie: balkaninsight.com.