british-soldiers-iraqMaltretowanie więźniów podczas „zaszczepiania demokracji” w krajach na Bliskim Wschodzie nie jest domeną jedynie amerykańskich żołnierzy. Z raportu opublikowanego 17 grudnia br. wynika, że angielscy żołnierze zachowywali się w podobny sposób.

Pochodzący z oficjalnego śledztwa raport ujawnił, że Brytyjczycy znęcali się nad dziewięcioma Irakijczykami, których pojmali w 2004 roku po stoczonej walce. Jeńcy byli przetrzymywani w obozie wojskowym Abu Naji. Sąd uznał jednak , że żołnierze nie są winni torturowania i zabijania więźniów, a oskarżanie ich o to uznał za bezpodstawne.

Angielskim żołnierzom udowodniono zawiązywanie jeńcom oczu, pozbawianie ich snu oraz jedzenia oraz stosowanie gróźb, również podczas przesłuchań. Sędzia Thayne Forbes, który prowadził dochodzenie skrytykował także żołnierzy za „niesmaczne trofea”, czyli fotografie robione sobie wraz z jeńcami, często w uwłaczających ich godności pozach i sytuacjach.

Nie udało się udowodnić żołnierzom żadnych drastyczniejszych form znęcania się nad ich ofiarami. Według Forbesa, oskarżenia o okaleczanie i zabijanie więźniów są „wyłącznie produktem świadomych kłamstw, nieokiełzanej spekulacji i głęboko zakorzenionej wrogości”.

na podstawie: PAP