Francuski program nauczania w liceach w przyszłym roku szkolnym nie będzie obejmował Bitwy pod Verdun, czyli jednej z kluczowych i najbardziej krwawych batalii z czasów I wojny światowej. Zamiast tego uczniowie zapoznają się lepiej z Bitwą nad Sommą, ponieważ ma ona być „bardziej międzynarodowa” z powodu udziału w niej między innymi brytyjskich, kanadyjskich czy australijskich żołnierzy.

Wyższa Rada Programowa przy francuskim Ministerstwie Edukacji Narodowej postanowiła, że uczniowie klas licealnych od roku szkolnego 2019/2020 nie będą już uczyć się o Bitwie pod Verdun, która była ważnym zwycięstwem armii francuskiej w czasie I wojny światowej. Triumf ten musi jednak ustąpić wydarzeniom z Bitwy nad Sommą, w której poza Francuzami brali udział również żołnierze z kilku innych państw, dlatego uznano ją za „bardziej międzynarodową”.

Krytycy takiego rozwiązania tacy jak burmistrza Verdun i radny departamentu Samuel Hazard twierdzą, że jest to „druga śmierć dla żołnierzy”, którzy brali udział w tej najbardziej krwawej batalii I wojny światowej. Radny powiatu Claude Leonard właśnie w Verdun widzi z kolei piętno tamtego konfliktu, podczas gdy nad Sommą podobna atmosfera nie jest w ogóle odczuwalna.

Specjalne oświadczenie w sprawie decyzji francuskiego resortu edukacji wydał Jean Rottner, centroprawicowy prezydent regionu Grand Est. Jego zdaniem Verdun nie jest zwykłym wydarzeniem historycznym, lecz swego rodzaju miejscem pamięci, symbolizującym zarówno dawną francusko-niemiecką rywalizację, jak i pojednanie obu narodów. Jednocześnie Rottner wezwał francuskich i niemieckich historyków do mobilizacji przeciwko zmianie programu nauczania.

Na podstawie: valersactuelles.com, bvoltaire.fr.