bawariaBawarski minister sprawiedliwości Winfried Bausback twierdzi, że jeśli rząd federalny nie podejmie bardziej zdecydowanych środków wobec napływu imigrantów, jego land może złożyć pozew do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Polityk bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) udzielił wywiadu dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w którym stwierdził, że jeśli rząd federalny nie podejmie skutecznych środków dotyczących kontroli imigracji, niemieckie landy mogą nie być w stanie spełniać swoich konstytucyjnych powinności. Jak dotąd większość osób ubiegających się o azyl przedostaje się na terytorium Bawarii, a dodatkowo tamtejsze służby zatrzymały już blisko 700 osób oskarżanych o przemyt osób podających się za uchodźców.

Bawaria nie wyklucza więc złożenia wniosku do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, jeśli rząd Angeli Merkel nie podejmie odpowiednich działań. Land mógłby to uczynić powołując się na zapisy dotyczące ochrony podstawowych standardów życia społeczności, a także niemożności wypełniania konstytucyjnych zobowiązań w wyniku działań rządu federalnego.

Na podstawie: faz.de.