flagi-izraelaZgodnie z raportem austriackiego Forum Przeciwko Antysemityzmowi, w ubiegłym roku w tym kraju doszło do blisko 465 incydentów na tle „antysemickim”. Oznacza to gwałtowny wzrost w stosunku do roku 2014, a w dużej mierze odpowiadać ma za to muzułmańska społeczność w Austrii.

Dane zostały zaprezentowane przez gminy żydowskie działające na terenie Wiednia oraz organizację Forum Przeciwko Antysemityzmowi, która zajęła się zgromadzeniem tych informacji. Wynika z nich, że w ubiegłym roku w Austrii odnotowano blisko 465 incydentów związanych z „antysemityzmem”, co oznacza wzrost o blisko 82 proc. w porównaniu do analogicznych danych z 2014 r. Najbardziej gwałtowny wzrost dotyczył karalnych internetowych wypowiedzi, które wzrosły z 85 w 2014 r. do 205 w 2015 r.

Za dużą część podobnych zdarzeń ma odpowiadać islamska społeczność w Austrii, stąd tamtejsze środowiska żydowskie zaapelowały o przywiązanie większej wagi do integracji imigrantów ze społeczeństwem. Chadecki minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz zapewnił, że żydowska społeczność w Austrii będzie miała priorytetową ochronę.

Federalna Agencja Ochrony Państwa poinformowała wcześniej, że w listopadzie ub.r. o 60 proc. zanotowano liczbę skarg dotyczących przestępstw na tle rasistowskim i ksenofobicznym.

Na podstawie: thelocal.at.