Siedemnaście osób zostało aresztowanych przez nowojorską policję, prowadzącą śledztwo w sprawie wyłudzenia pieniędzy z Konferencji do spraw Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec. Pracownicy organizacji mieli używać fałszywych dokumentów do wyłudzania pieniędzy, które miały trafić do żydowskich ofiar niemieckich prześladowań mających miejsce w czasie II wojny światowej.

Wśród siedemnastu osób zatrzymanych przez amerykańską policję znajduje się między innymi sześciu byłych i obecnych pracowników Konferencji do spraw Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec. Wszystkie persony zamieszane w proceder wyłudzania pieniędzy oskarżane są o przywłaszczenie przez siebie blisko 42,5 miliona dolarów, co było możliwe dzięki zorganizowanemu oszustwu.

Zostało ono wykryte pod koniec ubiegłego roku, kiedy urzędnicy Konferencji zauważyli, iż część powodów fałszowało informacje w celu uzyskania pieniędzy z Hardship Fund, czyli specjalnego funduszu stworzonego przez niemieckie władze. Miały one bowiem dokonać za jego pośrednictwem jednorazowej wypłaty w wysokości 3600 euro dla żydowskich ofiar nazizmu, którym udało się wyemigrować ze Związku Sowieckiego.

Już przed ośmioma laty Konferencja wstrzymała wypłaty 202 emerytur o wartości 7 milionów dolarów, zaś od tego czasu wykryto łącznie oszustwa w blisko 456 innych świadczeniach emerytalnych. Ponadto fałszywe dokumenty miały posłużyć do wyłudzenia dokładnie 4,957 jednorazowych wypłat dla Żydów.

Na podstawie: tvp.info, haaretz.com.