English Defense League29 maja na ulicach angielskiego Newcastle wyszło trzy tysiące demonstrantów, spotkały się manifestacje kontrowersyjnej Ligi Obrony Anglii (EDL) oraz wspieranej przez władze, lewicowej organizacji Zjednoczeni Przeciwko Faszyzmowi (UAF). Obydwie grupy, z flagami i banerami, spotkały się w okolicach dworca kolejowego. „Wynocha z naszych ulic nazistowskie śmiecie” – krzyczeli członkowie UAF w odpowiedzi na slogan EDL „Nie jesteście już Anglikami”. Obydwie grupy oddzielały setki policjantów. W obu demonstracjach uczestniczyły rodziny z dziećmi, pomimo kilku drobnych potyczek nikt nie został aresztowany. Wśród flag niesionych przez manifestantów z EDL znajdowała się m.in. flaga Anglii z napisem „Niewierni”.
Znana z wystąpień przeciwko muzułmańskiej kolonizacji Brytanii EDL jest przez media i polityków głównego nurtu określana mianem organizacji „rasistowskiej” i „faszystowskiej”. Ona sama odrzuca te zarzuty, przypominając na swojej stronie internetowej, że jej członkami są nie tylko biali Brytyjczycy. W kilku oświadczeniach odcinają się również od środowisk rasistowskich.
Szumne akcje EDL od dłuższego czasu przykuwają uwagę mediów, które próbowały powiązać ich z Brytyjską Partią Narodową (BNP), ta z kolei zdecydowanie odcięła się od działalności EDL, zakazując swoim członkom wszelkich kontaktów z tą grupą. Organizacja United Against Fascism (UAF) stanowi uliczną awangardę tzw. „antyfaszyzmu”, korzysta z dotacji władz i jest wspierana przez polityków wszystkich największych partii. Kilka czołowych postaci UAF było w przeszłości związanych z ugrupowaniami marksistowskimi, jej aktywiści wielokrotnie wszczynali uliczne burdy i atakowali fizycznie przedstawicieli znienawidzonej „skrajnej prawicy”, głównie członków BNP.

 

EDL