Amerykańskie Arkansas stało się pierwszym stanem zakazującym przeprowadzania operacji zmiany płci przez osoby nieletnie. Tamtejszy parlament odrzucił weto republikańskiego gubernatora Asa Hutchinsona, opowiadającego się przeciwko regulowaniu podobnych spraw przez lokalne władze.

Za odrzuceniem sprzeciwu gubernatora Arkansas opowiedziały się tamtejszy Senat i Izba Reprezentantów, a więc cały lokalny parlament zdominowany przez deputowanych należących do Partii Republikańskiej. Tym samym we wspomnianym stanie nie będzie możliwe przeprowadzenie terapii hormonalnych oraz zwykłych operacji zmiany płci u niepełnoletnich.

Nowe prawo przewiduje jednocześnie sankcje dla lekarzy, którzy jednak zdecydują się na chirurgiczne zmiany u nieletnich, albo przynajmniej na podawanie im środków blokujących dojrzewanie. Za tego typu działalność będzie im mianowicie grozić utrata licencji lekarskiej, a dodatkowo osoby żałujące zmiany płci będą mogły domagać się od medyków odszkodowania.

Odpowiednie zmiany przyjęte przez parlament stanowy zostały zawetowane przez gubernatora. Hutchinson twierdzi, że podobne sprawy nie powinny być regulowane przez lokalne władze, zaś nowe prawo „idzie o krok za daleko”. Republikański polityk ubolewał również nad konsekwencjami ustawodawstwa dla młodzieży już w tej chwili zmieniającej swoją płeć.

Arkansas jest pierwszym regionem Stanów Zjednoczonych, który zdecydował się na zakaz przeprowadzania operacji zmiany płci u nastolatków. Najprawdopodobniej nie będzie jednak jedynym. Obecnie nad takimi regulacjami pracować ma łącznie szesnaście stanowych parlamentów.

Na podstawie: wfuv.org, reuters.com, usatoday.com.