Nasz „najwierniejszy sojusznik” ze Stanów Zjednoczonych postanowił wprowadzić embargo na import polskiego mięsa. Oficjalnie Amerykanie zdecydowali się na ten krok z powodu afrykańskiego pomoru świń ASF, bowiem dwa zakłady mięsne eksportujące swoje produkty z Polski mają znajdować się w strefach zagrożonych wirusem. Zaniepokojeni wstrzymaniem dostaw są polscy producenci, którzy liczyli, iż w tym roku pobiją rekord sprzedaży swojego mięsa za oceanem.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych twierdzi, iż dokonał przeglądu protokołów eksportowych z Polski , a w trakcie kontroli zorientowano się, iż jeden z zakładów mięsnych znajduje się właśnie na terytorium zagrożonym ASF. Ponadto amerykańscy urzędnicy zaczęli sprawdzać także drugi z obiektów, który również miał „nie przestrzegać wymogów mających na celu zapobieganie szerzeniu się chorób zwierząt hodowlanych”, zaś chodzi o produkcję nadzorowaną przez firmy Morliny i Sokołów.

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego jest zaniepokojona decyzją Amerykanów, ponieważ nasz przemysł mięsny liczył, iż w tym roku pobije swój rekord eksportu do USA, a więc dostarczy na tamtejszy rynek ponad 70 tysięcy ton mięsa. Czasowe wstrzymanie eksportu miało zdarzać się zresztą co jakiś czas, ale po upływie 60 dni Amerykanie najczęściej znosili swoje embargo.

Na podstawie: tygodnik-rolniczy.pl, wpolityce.pl.

Zobacz również:

Amerykańscy żołnierze pozostali na służbie po pobiciu Polaków