usa_democracyW najbliższym czasie z Fort Bragg na Kosowo i Metochię zostanie przemieszczona 525 Brygada Wywiadu Wojskowego armii USA (525th Military Intelligence Brigade). Brygada miała udać się do Afganistanu, jednak plany zmieniły się i jej celem stanie się Kosowo. Wejdzie ona w skład Międzynarodowej (zwanej też Wielonarodową) Brygady Zadaniowej Wschód, zamieniwszy żołnierzy amerykańskiej Gwardii Narodowej i rezerwistów.

Najpierw w Kosowie pojawią się siły bojowe i specjalne, które zdobyły doświadczenie w Afganistanie.  Kierujący brygadą pułkownik Xavier Brunson stwierdził, że jego brygada zostanie w Kosowie na dziewięć miesięcy, „nie lęka się żadnych starć, a jego żołnierze będą współpracować z miejscowymi mieszkańcami oraz władzami”.

Serbowie, jednakże, obawiają się, że Amerykanie razem z Niemcami, którzy w zeszłym roku przerzucili na Kosowo specjalną technikę bojową do przełamywania barykad, będą próbowali siłą narzucić serbskiej mniejszości z północy nowy porządek.

Radenko Nedeljković, naczelnik okręgu Kosowsko-mitrowackiego uważa, że eskalacja problemów w regionie może się rozpocząć w rejonie Brdažni, gdzie Albańczycy przy pomocy „kosowskiej” policji i milczącym przyzwoleniu sił międzynarodowych budują dziesiątki domów, przejmując serbską ziemię i wyganiając jej serbskich właścicieli, próbując tym samym przeniknąć na północ Kosowskiej Mitrowicy.

na podstawie: ruserbia.com

Zobacz również:
Kosowscy Serbowie ogłaszają akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa