Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej zaakceptowała w drugim czytaniu projekt ustawy zakazujący „propagowania nietradycyjnych stosunków seksualnych”. Rozpowszechnianie treści związanych z ruchem mniejszości seksualnych będzie więc niemal całkowicie nielegalne. Decyzja rosyjskich parlamentarzystów została skrytykowana przez Stany Zjednoczone, wzywające Rosję do wycofania się z tego pomysłu.

Projekt ustawy o „zakazie propagowania nietradycyjnych stosunków seksualnych” został zgłoszony w parlamencie w ubiegłym miesiącu, a podpisało się pod nim ponad 400 deputowanych. Pod koniec października został on przyjęty w pierwszym czytaniu, natomiast teraz rosyjscy posłowie poparli go również w drugim czytaniu.

Nowe prawo rozszerza regulacje przyjęte przez Dumę Państwową w 2013 roku. Wówczas przegłosowano zakaz propagowania LGBT wśród osób nieletnich, zaś teraz nie można byłoby rozpowszechniać podobnych materiałów także wśród dorosłych. Dodatkowo niezgodne z prawem miałoby być samo informowanie o zmianie płci przez osoby poniżej 18. roku życia.

Ogółem rozwiązania zaproponowane przez rosyjskich posłów prowadzą do zakazu reklam, informacji medialnych, książek, filmów i spektakli teatralnych mogących propagować poglądy ruchów mniejszości seksualnych. Za złamanie prawa grozić będą grzywny w wysokości od 100 tys. do nawet 2 mln rubli, czyli w przeliczeniu od 1660 do nawet 33 tys. dolarów amerykańskich.

Komisje Dumy Państwowej wciąż przyjmują poprawki do nowego prawa. Dyskusje w rosyjskim parlamencie dotyczą między innymi wątpliwości dotyczących przekazów medialnych, a także gier komputerowych. Najprawdopodobniej w tym ostatnim przypadku przygotowane zostaną odrębne regulacje.

Procedowanie zakazu propagandy LGBT przez Rosję potępiły Stany Zjednoczone. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wezwał rosyjskich posłów do wycofania się z tej propozycji, uznając je za „cios w wolność słowa i prawa LGBTQI+ w Rosji”.

Na podstawie: abcnews.go.com, themoscowtimes.com.