Alternatywa dla Niemiec znajduje się pod stałym ostrzałem ze strony swoich politycznych konkurentów oraz mediów, jednak nikt nie przyciągał tyle uwagi co wewnątrzpartyjna platforma „Der Flügel”. W ostatnich tygodniach intensywnie zajmował się nią Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, dlatego postanowiła ona zakończyć swoją działalność.

Niemieckie służby specjalne w połowie marca ogłosiły, że wywiad zajmuje się rozpracowywaniem platformy „Der Flügel”, będącą wzbudzającym duże kontrowersje skrzydłem narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Powodem miało być stwarzanie zagrożenia dla konstytucji oraz możliwość obalenia przez organizację niemieckiego porządku demokratycznego.

W ten weekend wewnątrzpartyjna platforma została oficjalnie rozwiązana przez jej liderów. Federalny komitet wykonawczy AfD poinformował, że w ten sposób organizacja nie będzie wpływać już negatywnie na wizerunek Alternatywy jako partii patriotycznej, konserwatywnej i kierującej swój przekaz do niemieckiej klasy średniej.

O rozwiązanie struktur „Der Flügel” zaapelowali jej czołowi liderzy, Björn Höcke i Andreas Kalbitz, choć jednocześnie podkreślali oni, że „duch” ich organizacji dalej będzie obecny w AfD. Nie wątpi w to również wspomniany Federalny Urząd Ochrony Konstytucji. Jego funkcjonariusze twierdzą, że zapowiedzi rozwiązania „Der Flügel” są jedynie pozorne, a osoby o poglądach nacjonalistycznych zasiadają w federalnym parlamencie oraz kierują strukturami Alternatywy w niektórych landach.

„Der Flügel” zostało założone przed blisko pięcioma laty, gdy grupa działaczy prawego skrzydła AfD ogłosiła Deklarację Erfurcką podważającą ówczesny liberalno-konserwatywny dyskurs pierwszego kierownictwa partii. Kolejne władze AfD twierdziły, że nawet do 40 proc. aktywnych działaczy należy do tej platformy albo sympatyzuje z jej poglądami.

Na podstawie: jungefreiheit.de, welt.de.