Albania stała się trzecim europejskim krajem oficjalnie zakazującym terapii mających na celu zmianę orientacji homoseksualistów. Wcześniej uczyniły to Niemcy oraz Malta. Zdaniem tamtejszego zrzeszenia psychologów podobne działania są „archaiczną i nieetyczną praktyką”, bo opierają się na przekonaniu, iż homoseksualizm czy transseksualizm nie są zgodne z ludzką naturą.

Albański Związek Psychologów ogłosił oficjalnie, że będzie rozpoczynał postępowania dyscyplinarne wobec certyfikowanych przez siebie psychologów, jeśli Ci będą podejmować się terapii mających na celu wyleczenie osób homoseksualnych czy transseksualnych. Tymczasem od 2017 roku każdy psycholog musi należeć do wspomnianego zrzeszenia, a od tego czasu zarejestrowanych zostało w nim 600 osób.

Według organizacji wszelkie terapie mające na celu leczenie przedstawicieli ruchu LGBT są „archaiczną i nieetyczną praktyką”, która dodatkowo ma „zagrażać podstawowym prawom i wolnościom człowieka”. Decyzja Albańskiego Związku Psychologów ma być nieodwołalna, natomiast została ona wprowadzona pod naciskiem najbardziej wpływowej w tym kraju organizacji pod nazwą Różowa Ambasada LGBT.

Przedstawiciele środowisk dewiantów seksualnych twierdzą, że wielu albańskich rodziców wysyła swoje homoseksualne dzieci na terapię mającą „nawrócić” ich na heteroseksualną orientację. Narzekali oni zwłaszcza na wielu psychologów szkolnych, którzy uważają podobne skłonności za chorobę.

Na początku maja zakaz prowadzenia terapii wobec homoseksualistów i transseksualistów oficjalnie wprowadziły Niemcy, z kolei wcześniej uczyniła to Malta. Ponadto na świecie prawny zakaz leczenia dewiantów seksualnych obowiązuje w Brazylii i w Ekwadorze. Dodatkowo Stany Zjednoczone, Kanada, Chile i Meksyk starają się utrudniać prowadzenie terapii tego typu.

Na podstawie: reuters.com, france24.com.