Na prośbę strony palestyńskiej odbyła się rozmowa między tamtejszym prezydentem Mahmudem Abbasem a jego rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem. Obaj przywódcy poruszyli głównie temat ostatnich ataków izraelskich służb na meczet Al-Aksa. Putin miał zapewnić Abbasa o pełnym wsparciu Rosji dla Palestyny na forum międzynarodowym.

Według komunikatu biura prezydenta Autonomii Palestyńskiej, politycy omówili najnowsze wydarzenia na arenie palestyńskiej i międzynarodowej oraz rozmawiali na temat dalszych perspektyw relacji palestyńsko-rosyjskich. Abbas zwrócił się więc do Putina z powodu najnowszej odsłony konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Chodzi mianowicie o dwa ataki izraelskich służb na Meczet Al-Aksa, znajdujący się na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Syjoniści twierdzą, że ich działania mają związek z aktywnością ugrupowań terrorystycznych, ale społeczność palestyńska widzi w nich chęć sprowokowania konfliktu.

Putin miał więc zapewnić Abbasa, że nie akceptuje izraelskich działań utrudniających muzułmanom swobodny dostęp do meczetu Al-Aksa, a przede wszystkim opowiada się za poszanowaniem historycznego statusu świątyni oraz samej Jerozolimy. Rosja zamierza również wspierać Autonomię Palestyńską na forach międzynarodowych.

Poza tym rosyjski prezydent zapowiedział palestyńskiemu odpowiednikowi, że jego państwo zaspokoi potrzeby Palestyńczyków i innych importerów płodów rolnych z Bliskiego Wschodu. Tym samym do regionu trafić ma zwłaszcza rosyjska pszenica.

Abbas ze swojej strony zrelacjonował Putinowi najnowsze wydarzenia mające miejsce w Jerozolimie. Podkreślił przy tym, że poza izraelskimi służbami spokój muzułmanów na Wzgórzu Świątynnym mącą żydowscy ekstremiści i osadnicy. W ten sposób naruszają oni historyczny oraz prawny status miejsca świętego dla muzułmanów, Żydów i chrześcijan.

Palestyński przywódca podziękował swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi za wsparcie ze strony Rosji na arenie międzynarodowej. Ponadto obaj politycy uzgodnili, że będą kontynuować palestyńsko-rosyjskie relacje na wszelkich możliwych szczeblach.

Na podstawie: maanews.com, rueters.com.

Zobacz również: