grecja-nacjonalistyczne-latawceWraz z rozpoczęciem prawosławnego Wielkiego Postu, greccy nacjonaliści z partii Złoty Świt (gr. Χρυσή Αυγή) odwiedzili wspierany przez nich od kilku miesięcy dom dziecka w Chalkidikach, by razem z podopiecznymi oddać się tradycyjnemu dla Greków przedświątecznemu malowaniu latawców.

Latawce wykonywane przez samotne dzieci z Chalkidików wyróżniały się swoją specyfiką, gdyż tematem przewodnim wszystkich malowanych prac była Grecja, jej kultura oraz grecka tożsamość. Na części powstałych latawców znalazły się również typowo nacjonalistyczne symbole, przedstawiające np. logo Złotego Świtu (na zdjęciu). Prace wykonywano w lokalnym biurze partii nacjonalistów.

Malowanie oraz puszczanie własnoręcznie wykonanych latawców jest tradycją o tej porze roku w Grecji. Prawosławni Grecy rozpoczynają w ten sposób Wielki Post, poprzedzający święta wielkanocne.

Działacze partii Złoty Świt już wcześniej dali się poznać z wielu podobnych inicjatyw, organizując dla podopiecznych domów dziecka w całej Grecji np. darmowe lekcje historii, podczas których nacjonaliści obok „standardowych” wykładów i prelekcji przeprowadzali również finansowane z prywatnego budżetu wycieczki do historycznych miejsc w całym kraju.

Pod koniec lutego greckie media usiłowały wywołać aferę, jakoby nacjonaliści „szerzyli faszyzm” wśród dzieci ucząc ich historii w nowatorski sposób. Podobnych oskarżeń nie zabrakło przy okazji wspólnego malowania latawców, jednak zarówno działacze Złotego Świtu jak i włodarze domu dziecka Chalkidikach oświadczyli, że pomimo medialnego szumu akcja będzie organizowana co roku.

na podstawie : xryshaygh.com