W kilku francuskich miastach odbyły się wczoraj demonstracje „Żółtych kamizelek”. Ruch protestu powrócił tym samym na ulice po blisko półrocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Jak zwykle do największej manifestacji doszło w Paryżu, gdzie grupa aktywistów próbowała między innymi wejść do siedziby komercyjnej telewizji oskarżanej o tendencyjne relacjonowanie francuskiej rzeczywistości.

„Żółte kamizelki” przerwały swoje protesty trwające od listopada 2018 roku w marcu, gdy francuskie władze zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń związanych z COVID-19. Co prawda już w ubiegłym tygodniu mniejsze demonstracje miały miejsce w Montpellier, Rouen i Strasbourgu, lecz wczoraj dużo większe manifestacje zorganizowano w Paryżu, Marsylii czy Lyonie.

Tradycyjnie najwięcej przeciwników obecnej władzy wyszło na ulice francuskiej stolicy. Najważniejszym postulatem wczorajszej manifestacji „Żółtych kamizelek” był sprzeciw wobec reformy emerytalnej przygotowywanej przez rządzących. Dodatkowo są one zaniepokojone szykującą się falą zwolnień, związaną z gospodarczymi skutkami lockdown’u spowodowanego koronawirusem.

Warto podkreślić, że władze Paryża zakazały demonstracji „Żółtych kamizelek” w ścisłym centrum miasta, powołując się na względy bezpieczeństwa. Ostatecznie zezwolono na manifestacje w dwóch miejscach francuskiej stolicy. Zgromadzeni w jednym z nich byli nastawieni dużo bardziej rewolucyjnie, dlatego starli się kilkukrotnie z policją. Ogółem zatrzymała ona wczoraj 256 osób, przede wszystkim pod zarzutem posiadania niebezpiecznych narzędzi.

Około 50 demonstrantów postanowiło odłączyć się zresztą od manifestacji, aby wejść na teren siedziby telewizji BFMTV. Komercyjna stacja od początku protestów jest oskarżana o stronnicze relacjonowanie wydarzeń, a z podobnych powodów jest ona bojkotowana przez narodowców Marine Le Pen. Sama telewizja potępiła działania „Żółtych kamizelek”, podkreślając wsparcie dla redakcji mającej pracować w trudnych warunkach.

Na podstawie: valeursactuelles.com, france24.com, francetvinfo.fr.