trafficpiesUnia Europejska rozważa wyposażenie wszystkich samochodów sprzedawanych na jej terenie w urządzenia pozwalające policji na zdalne wyłączenie silnika i zatrzymanie pojazdu. Jeśli plan ten udałoby się zrealizować policja będzie mogła zatrzymać dany pojazd droga radiową po zgłoszeniu do operatora systemu. Ma to pomóc w łapaniu uciekających przestępców, podejrzanych o przestępstwa a nawet wykroczenia drogowe.

Rozwiązanie takie jest częścią sześcioletniego planu Europejskiej Sieci Technologii Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Enlets), grupy roboczej ds. współpracy policyjnej w Europie. Gazeta Telegraph, która informuje o dokumentach dotyczących tych rozwiązań pisze, że uciekające samochody zdalnie zatrzymywane przez policje mogą być bardzo niebezpieczne dla obywateli. Przestępcy podejmują ryzyko ucieczki a mozliwość bezpiecznego zatrzymania samochodu przez policje jest ograniczona.

Nowoczesne samochody są wyposażone w wiele różnych komputerów monitorujących przepływ paliwa, stacje radiowe i inne czynności auta. Firmy wypożyczające samochody i salony wyposażają je w elektroniczne nawigacje monitorujące aktualne położenie pojazdu. Usługi spowolnienia skradzionego pojazdu a nawet jego całkowitego zatrzymania oferuje serwis General Motors Stolen Cars Slowdown. Samochód zwalnia lub zatrzymuje się pod zgłoszeniu kradzieży do usługodawcy, który zdalnie wyłącza jego funkcje.

Danie podobnych możliwości policji, która mogłaby zatrzymac każdy samochód na terenie Unii Europejskiej jest, zdaniem obrońców praw obywatelskich, rozszerzeniem władzy rządów nad obywatelami. Oprócz tego istnieje niebezpieczeństwo ataków hakerskich na komputery obsługujące system. Taki przypadek odnotowano w 2010 roku w Teksasie, gdzie pracownik salonu samochodowego w rewanżu za zwolnienie z pracy włamał się do systemu monitorowania samochodów i uniemożliwił korzystanie ze stu pojazdów w mieście Austin.

Naukowcy z Uniwersystetu Kaliforni i Uniwersytetu Waszyngtonu sprawdzali możliwości ingerencji w takie systemu. Doszli oni do wniosku, że przestępca może stosunkowo łatwo zakłocić poprawne działanie takich programów np w odniesieniu do układu hamulcowego.

Na podstawie: RT