Zakaz stadionowy i grzywna za flagę z falangąPo niedzielnym meczu VI kolejki spotkań III ligi piłkarskiej (grupa lubelsko-podkarpacka) pomiędzy Chełmianką Chełm a Unią Nowa Sarzyna, doszło do zatrzymania przez policję 17-letniego kibica Chełmianki, któremu zarzucono niedostosowanie się do polecenia zdjęcia z płotu flagi z symbolem falangi.

Zatrzymany kibic po spędzeniu w areszcie 24 godzin został w trybie przyśpieszonym skazany na 1600 zł grzywny, otrzymując przy okazji dwuletni zakaz stadionowy. Wszystko to w związku z pojawieniem się na płocie symbolu, który od kilku lat jest logiem w stu procentach legalnym.

Falanga to historyczny symbol ruchu narodowo-radykalnego, którego geneza sięga jeszcze XVI wieku, kiedy to za panowania Zygmunta I Starego znak „ręki z mieczemi” umieszczono na proporcu floty kaperskiej. Przed kilkoma laty symbol falangi został prawnie zarejestrowany przez ugrupowanie Narodowe Odrodzenie Polski (NOP) jako logo partii, w związku z czym można się nim legalnie posługiwać.