W ciągu najbliższych trzech tygodni ma nastąpić podpisanie nowych umów o rozwoju polsko-irańskiej współpracy handlowej. Będą one najprawdopodobniej dotyczyć głównie handlu mięsem zgodnym z islamskimi zasadami. Strona irańska twierdzi zresztą, że to przede wszystkim nasz kraj jest zainteresowany pogłębieniem więzi ekonomicznych.

Plany dotyczące rozwoju współpracy handlowej Polski i Iranu ujawnił przewodniczący Wspólnego Komitetu ds. Handlu Iran-Polska, Rahim Banamolaei. Powiedział on irańskim mediom, że w ciągu dwóch albo trzech tygodni podpisane zostaną odpowiednie umowy, natomiast po europejskich wakacjach utworzona zostanie zajmująca się tą tematyką Irańsko-Polska Izba Handlowa.

Irańczycy zwracają uwagę na duże zainteresowanie kooperacją ze strony Polski. Nasz kraj ma być na przykład zainteresowany zorganizowaniem specjalistycznej wystawy gospodarczej, która miałaby odbyć się w Iranie jeszcze przed końcem bieżącego roku. Wszystko uzależnione jest jednak od wyniku irańskich wyborów prezydenckich oraz prowadzonych w Wiedniu rozmów o przywróceniu porozumienia nuklearnego z Iranem.

Po zniesieniu sankcji wobec Iranu priorytetowo traktowana ma być kwestia ustanowienia bezpośredniego połączenia transportowego do Warszawy. W ten sposób udałoby się bowiem zwiększyć polsko-irańską wymianę gospodarczą, która obecnie nie jest znacząca.

Anglojęzyczny dziennik „Tehran Times” zwraca uwagę na obszar szczególnego zainteresowania strony polskiej. Chodzi o pomoc Iranu w zwiększeniu polskiego eksportu na rynek europejski mięsa halal, przygotowanego zgodnie z zasadami religijnymi islamu.

Na podstawie: tehrantimes.com.